USMLE Step1 Sınavına Gireceklere Önemli Bir Tavsiye (Form183)

İyi günler herkese. Bu kısa yazıyı USMLE Step1’a gireceklere kısa bir uyarı mahiyetinde yazıyorum. USMLE ile ilgili daha uzun bir yazı serisini ayrıca kaleme alacağım.

3 Şubat 2022 tarihinde Valedictorian MD’nin (finansal sponsorum) finansal desteğiyle beraber USMLE Step 1 sınavına başvurdum. Sınava başvurduktan sonra okulunuzun, öğrenciliğinizi onaylaması gerekiyor. Ancak benim okulum ECFMG Portal’ına dahil olmadığı için, öğrenciliğimin onayını dijital ortamda yapamadı. Dolayısıyla öğrencilik onayımın eski yöntemlerle, Form183 denen belgenin dekan tarafından imzalanıp mühürlenerek bizzat OKUL TARAFINDAN, ECFMG’ye gönderilerek yapılması gerekti. Bu işlemleri ertesi gün okula giderek sağladım ve evrağım 4 Şubat 2022 tarihinde okulun kargo resmi götürücüsü PTT aracılığıyla Amerika Birleşik Devletlerine doğru yola çıktı.

İşler tam olarak bu noktada benim için cehenneme döndü. Sürekli evrağım kaybolacak mı endişesi yaşıyordum çünkü okulumuz taahhütlü posta değil normal postayla göndermişti. Forumlarda bu tarz postaların sıkça kaybolabildiğini okudum. Ayrıca USMLE Telegram grubunda da 3 ay bekleyen insanlar beni geriyordu. Çünkü Ağustos ayından bu yana çalışıyordum ve artık yorulmuştum.

3 Mart’a kadar tam 1 ay bekledim ve ECFMG durumumda bir değişiklik yoktu. ECFMG hala formumun ulaşmasını bekliyor gibi gözüküyordu. Daha fazla bekleyemeyeceğime karar veremeyerek ECFMG’yi telefonla aradım. Oradaki yetkili bana evrağımı aldıklarını ancak yoğun olduklarından henüz işlemeye fırsat bulamadıklarını bir kaç hafta içinde işleyeceklerini söyledi.

İçim rahatlamıştı, en azından evrağım kaybolmamıştı ve evrağımın red yeme olasılığı çok azdı. En nihayetinde dekan şahsen imzalamıştı evrağımı.

Bu telefon görüşmesinden tam 15 gün sonra 18 Mart tarihinde ECFMG’den bir mail aldım. Evrakımı aldıklarını iki hafta içinde işleyeceklerini bildirdiler. Bu gün 30 Mart ve nihayet formumu işlediler ve Nisan-Mayıs-Haziran periyodu için sınavı alabilme hakkı kazandım.

Ayrıca şunu da söyleyeyim; 18 Mart tarihindeki maili alır almaz bu işin böyle yürüyemeyeceğine karar verip okulumuzu ECFMG Portal’ına kaydettirmek için bir dilekçe yazdım. (Yazının sonunda bu dilekçeyi bulabilirsiniz.). Bundan sonraki yazışmalarımın hızlı olmasını ve benden sonra gelen bu yola girecek arkadaşlara iyilik yapmak istiyordum. Dilekçem onaylandı ve okulumuz bu sisteme dahil olacak. Bir nevi isimsiz kahramanım diyebilirim :). Eğer siz de sınava girecekseniz mutlaka ama mutlaka okulunuzun bu portala dahil olduğundan emin olun. Değilse bir dilekçeyle okulunuzu bu portala kaydettirin. Boşu boşuna benim gibi 1 ay kaybetmeyin.

Açıkçası kaybettiğim bu süre, bu işin bu kadar uzayacağını bilmemek beni USMLE çalışmada çok geri attı. Artık nihayet sınava girebileceğimi bilerek daha odaklı hazırlanabilirim. Umuyorum geri eski motivasyonumu yakalar ve sıkıntısız bir şekilde sınavı geçebilirim. Sınavı geçtiğim vakit, ilgi de olursa USMLE Step1 ile alakalı her şeyden bahsetmeyi planlıyorum. Özellikle 10.000 USD krediyi nasıl bulduğuma dair. Herkese iyi günler.

Düzenleme: Permit’im, formum onaylandıktan 5 gün sonra, 3 Nisan 2022 sabah saat 05.21’de elime ulaştı.

İlgili dilekçe: