USMLE İçin Finansman Yaratmak (ValedictorianMD)

Ön not: 4 Haziran 2022′ TSİ 18.00’da ValedictorianMD, Türkiye’deki doktorlar için bir Webinar düzenlemektedir. Webinar’a bu linkten kayıt olabilirsiniz. Ayrıca USMLE için çalışma rehberi niteliğimde olan yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.

16.06.2022 Düzeltme: ValedictorianMD, 4 Haziran 2022’de Türkiye’ye özel yaptığı webinarda artık NBME puanıyla finansman desteği veremeyeceğini; yalnızca Step2 puanını kullanacaklarını açıkladı. Bu bağlamda Step2 ve Step1’ın herhangi bir alım sırasının olmadığını, önce Step2’yu alıp puanınızı görüp daha sonrasında kolayca Step1’ı geçebileceğinizi hatırlatmak isterim. Ancak artık ne yazık ki her türlü en azından Step2’yu (1275 USD) kendiniz karşılamanız gerekmektedir.

USMLE yoluna başlamadan önce herkesin aklına gelen soru şüphesiz ki şudur: “Şimdi ben buraya 8-15 bin USD para harcayacağım, acaba parayı bulabilecek miyim?” veya “Bu kadar para harcayıp ancak yüzde 50 ihtimalle yerleşebileceğim, bu riski almaya değer mi?”. Ben de bu gün bu soruları nasıl aştığımı sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle match’e giden yol, dolar cinsinden bile, çok masraflı bir yol. Ortalama bir IMG, match olana kadar 12.000 USD kadar harcıyor. Match olamama ihtimalinizin de çok yüksek olduğunu düşünürsek, USMLE gerçekten seçilebilecek riskli bir yol. Riski olmasa bile match şansımızı arttırmak için mezuniyetimizden çok geçmeden match sürecine dahil olmamızın gerekmesi, bizi en azından Step’ler için gerekli finansmanı öğrenciyken bulmak zorunda bırakıyor.

Nasıl bir arka plandan geldiğinizi bilmiyorum ancak tıp fakültesinde okuyan çoğu kişi 2022 ekonomik krizinin ortasında bu parayı toparlayabilecek maddi güce sahip değil ne yazık ki. Yalnızca Step1’i almanız için ödemeniz gereken para 19 bin TL’den fazla.

Ben de bu durumda kendimi kara kara düşünür ve finansman yaratmaya çalışırken birden Valedictorian MD ile karşılaştım.

ValedictorianMD, IMG’lere (International Medical Graduate) match sürecinde yardım eden Amerika menşeili bir sponsorluk şirketidir. Belirli kalifikasyona sahip adaylara danışmanlık, mali destek ve USCE (U.S. Clinical Experience) desteği sağlamaktadırlar. 2022 yılında 10 ValedictorianMD ailesi üyesi IMG match olmuştur.

ValedictorianMD’nin adaylara sağladıklarını kısaca listelersek:

-10.000+ USD sıfır faizli kredi desteği: Evet doğru duydunuz. İnanılması güç ama ValedictorianMD, kendi bünyesine katılan (sözleşme imzaladıkları) adaylara 10.000 USD ve eşdeğerinde faizsiz kredi sağlamaktadır. Bu krediyi almak da görece olarak kolaydır. Özellikle Türkiye’nin kötü yönetim yüzünden geçtiği şu günlerde, bir çok öğrenci için bu ilaç gibi gelebilecek bir şey.
-Kişiselleştirilmiş LOR garantili, ücretsiz USCE: ValedictorianMD, kendi network’ündeki hastanelerde tavsiye mektubu garantili 1 veya 2 haftalık stajlar ayarlamaktadır. Bunun için herhangi bir ücret almadığı gibi bazı masraf kalemlerini de karşılamaktadır.
-Danışmanlık desteği: Sizin sorularınızı çözmek için yardım etmektedirler.
-Küresel bir ağ erişimi: Tüm dünyadan sizin gibi Amerika’da doktor olmak isteyen insanlarla muhabbet edebileceğiniz ve sorularınızı çözebileceğiniz bir ağa dahil olacaksınız. Özellikle sizinle alakalı ve nadir karşılaşılan bir sorunu internetten arayıp bulmak imkansız olabilirken, sizle aynı adımları izlemiş kişinin kişisel deneyimlerini öğrenmek sizi rahatlatabilir.
-Eğer Match olunamazsa parasal kaybın olmaması: Doğru duydunuz. Eğer şansınızı dener ve yine de USA’de herhangi bir uzmanlığa başlayamazsanız ValedictorianMD, size verdiği kredinin ödemesini geri istememektedir.

Şart ve Yükümlülükler:

Form186’yı ValedictorianMD’ye göndermek: ECFMG’ye kayıt olmanın göstergesi olan Form186’i ValedictorianMD’ye göndermek; ValedictorianMD ailesinin parçası olmanın ilk adımıdır. Bu belgeyi gönderdikten sonra sizle iletişime geçilecek ve Whatsapp grupları gibi yerlere alınacaksınız. Ben Form186’i almayı USMLE yoluna çıkmaya karar verir vermez almanızı öneriyorum. Bu sayede hem bu aileye daha erken girebilir hem de USMLE için ilk adımı atmış olursunuz. 150 USD’lik tutan bu kaydı gerçekleştirdikten sonra emin olun kafanızdan bir yük kalkacak ve motivasyonunuz daha çok artacak.
NBME’lerden yüzde 80 üzeri doğru: Bu krediyi alabilmeniz için,Form186’i gönderdikten sonra, NBME SA’lerin herhangi birinden yüzde 80’in üzerinde doğru yapmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra sonucunuzu kuruma gönderiyorsunuz ardından kabul ederseniz aranızda bir sözleşme imzalanıyor.
-Kredinin uzmanlık eğitimi sırasında ödenmesi: Aldığınız 10.000 USD değerinde krediyi Amerika’da uzmanlığa başladıktan sonra uzmanlığınız sırasında çok rahatça ödeyebilirsiniz.
-3 yıl boyunca ValedictorianMD’nin istediği kurumda çalışma şartı: Nihai olarak da Amerika’da uzmanlığınız bittikten sonra, 3 yıl boyunca ValedictorianMD’nin istediği kurumda çalışmalısınız. Dilerseniz 30.000 USD ödeyerek bu anlaşmadan feragat edebilirsiniz. Ancak bir bakıma bu sizin uzmanlık sonrası iş garantiniz gibi bir şey olacaktır diye düşünüyorum. Neticede size o kadar yatırım yapan bir kurumun, kar elde edeceği pencere açıldığında, iş bulamadığı için tüm yatırımlarını çöp etmeleri saçma olacaktır. Ekstra olarak ValedictorianMD’nin bulduğu kurumda maaşınız, ortalama doktor maaşlarından %15 daha fazla olacaktır.

Ayrıca ValedictorianMD ve USMLE ile ilgili sorularınızı bana iletebilirsiniz.
USMLE’ye çalışma kaynakları için hazırladığım rehbere buradan göz atabilirsiniz.