Öneriler: Robert Sapolsky

Bu gün sitemde arkadaşım Eren TOP ile birlikte yeni bir seri başlatıyorum: “Öneriler”. Bu seride hoşumuza giden kitap, film, makale veya ders gibi içeriklerden bahsedecek ve sizlere öneriler vermeye çalışacağız.

Serimizin ilk yazısındaysa sizlere hitabet yeteneğiyle, hayata karşı eşsiz perspektifiyle kendine münhasır bir bilim insanından, Robert Sapolsky’den bahsedecek; bahsetmekle kalmayıp kendisini tanırken Nörobilim alanındaki bilginize bilgi ve perspektif katacak kendisiyle ilgili bazı video ve kitap önerileri vereceğiz.

Robert Sapolsky, Stanford Üniversitesinde Nöroendokrinoloji alanında çalışan bir akademisyendir. Amerika’ya Sovyetlerden göç etmiş bir aileye sahip olan Sapolsky, 1957 Brooklyn, New York doğumludur. 12 yaşındayken primataloglara mektuplar yazdığı bilinen profesörümüz, primatlar ile ilgili konulara merak saldığı bilinmektedir. Daha sonraki eğitim hayatında Harvard Üniversitesinde Biyolojik Antropoloji bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olmuş, üniversiteden sonra 25 yıl boyunca Afrika’da yarı zamanlı olarak bulunup babun grupları üzerinde saha çalışmaları yapmıştır. Bu çalışmaları yaparken bir gün içerisinde 8-10 saat babun gruplarını gözlemlemiştir. Ayrıca kendisi, yazı yazma konusundaki becerilerini Afrika’da geçirdiği bu süre zarfında edindiğinden bahsetmektedir. O dönem ne radyo ne televizyon olduğundan kendisi bolca tanıdığı bütün insanlara mektup yazmış ve onların geri dönmesini beklemiştir. Bu tarz bir deneyimin onun yazma becerilerini oldukça ilerlettiğini söylemektedir.

Kendisi bilime dair düşüncelerini şöyle açıklamaktadır: “Bilimi seviyorum ve bu kadar çok kişinin bilimin kendisinden veya bilimi seçenlerin sanatı yada şefkati seçemeyeceğini veyahut doğadan etkilenemeyeceğini düşünmesi bana acı veriyor. Bilim bizi gizemden kurtarmak için değil onu yeniden icat etmek ve tekrardan canlandırmak içindir.”

Eğer içinizde Sapolsky’e dair bir merak uyandırdıysak ne mutlu bize. O zaman önerilere geçebiliriz. İlk önerimiz Sapolsky’i tanımanıza yardım edecek, Boğaziçi Üniversitesi’de verdiği konuşmanın olduğu Youtube videosu olacak. Türkçe altyazılı bu videoyu izleyerek Sapolsky’e ve onun görüşlerine dair bilgiyi çok kısa sürede, eğlenerek edinebilirsiniz:

Robert Sapolsky – BOUN Konuşması

İkinci önerimizse Stanford Üniversitesinde bir dönem verdiği derslerin içeriklerini içeren 40 saatlik video ders serisi. Bu videolarda insan davranışının biyolojisini bütünsel bir yaklaşımla ele alıp öğrencilere anlatmaktadır. Bu komple ders serisinin size bambaşka bir perspektif sunacağını garanti ediyoruz. Ne yazık ki bu video ders serisinin Türkçe altyazısı bulunmamaktadır.

Video ders serisi için tıklayınız.

Hayvan ve insan davranışları üzerine bütün hayatı boyunca yazdığı toplam 7 adet kitabı vardır. Bunlardan en ünlü olanları Zebralar Neden Ülser Olmaz? ve Davranış (Behave) adlı olanlarıdır. Bu iki kitabı da sizlere öneriyoruz. İki kitabın da Türkçe çevirisi bulunmaktadır.

Mustafa Emrecan ULUDAĞ – Eren TOP

Kaynaklar:

-How I write — Robert Sapolsky bio. (n.d.). Stanford.edu. Retrieved November 2, 2022, from https://web.stanford.edu/group/howiwrite/Bios/robertsapolsky/
-Poole, S. (2017, June 9). Behave by Robert Sapolsky review – why do we do what we do? The Guardian. https://www.theguardian.com/books/2017/jun/09/behave-by-robert-sapolsky-review
-Robert Sapolsky. (n.d.). Stanford.edu. Retrieved November 2, 2022, from https://profiles.stanford.edu/robert-sapolsky
-Welcome to. (n.d.). Robert Sapolsky Rocks. Retrieved November 2, 2022, from https://www.robertsapolskyrocks.com
-Wikipedia contributors. (2022, October 1). Robert Sapolsky. Wikipedia, The Free Encyclopedia. https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Robert_Sapolsky&oldid=1113385156
-(N.d.). Linkedin.com. Retrieved November 2, 2022, from https://www.linkedin.com/in/robertsapolsky