İtalya’da Erasmus: Tüm Ayrıntılarıyla Finansal Boyutu

Erasmus Programıyla ilgili diğer yazılarımı okumak için tıklayınız.

Konu Erasmus Değişim Programı olduğunda insanların en çok aklına gelen konulardan birisi Avrupa Birliği tarafından verilen hibenin yetip yetmediği, yetmiyorsa cepten ne kadar harcama yapıldığıdır. Bu konuyu bildiğimden Avrupa’da harcadığım her kuruşu not ettim ve bu gün bu konuyu size olabildiğince açıkça anlatmaya çalışacağım.

Sonda söylemem gerekeni başta söyleyeyim. Erasmus hibesi dolgun bir para olsa da kesinlikle yetmiyor. Benim gitmeden yaptığım harcama (vize, gidiş-dönüş bileti, sigorta): 258,11 EUR, orada kaldığım 65 günde yaptığım harcama: 2480,83 EUR’du. Yani toplamda 2738,94 EUR harcama yapmış oldum. 1600 EUR’luk Avrupa Birliği Hibesini çıkardığımızda 1138,94 EUR cebimden çıkmış oldu. Hibenin de yüzde 80’inin (1280 EUR) gitmeden önce, yüzde 20’sininse (320 EUR) döndükten sonra yattığını da vurgulamak gerekiyor.

Bu rakamları değerlendirirken uçak biletlerini yaklaşık 7 ay önceden inanılmaz ucuz fiyatlara aldığımı, İtalya’da mütevazi bir öğrenci hayatı sürdüğümü mutlaka aklınızda bulundurun. Çünkü en nihayetinde yaptığınız harcamalar, orada sürdüğünüz hayat çok kişisel bir konu. Örneğin ben oradaki ilk 1 ayımda öğrenci yemekhanelerinde öğünü 1.8 EUR’dan yemek yerken; son ayımdaysa UberEats’ta bulunan bir açıktan yararlanarak nerdeyse cebimden hiç para çıkmadan yemek yedim. Ayrıca evde yemek yapmadığım için marketten çok harcama da yapmadım.

Gitmeden Yapılan Harcamalar

Gitmeden yaptığım harcamanın 258,11 EUR olduğunu söylemiştim. Aşağıda detaylı bir şekilde harcama kalemlerini ve yüzdesini görebilirsiniz.

1. Veri Kategori İsmini, 2. Veri Harcama Tutarını, 3. Veri Harcama Kaleminin Yüzdesini göstermektedir.

Gidiş dönüş bileti gerçekten benim için çok ucuza geldi. Bir çok arkadaşım bu kaleme benden 3-4 kat daha fazla para ödediler. Dolayısıyla size uçak biletinizi alabileceğiniz kadar erken almayı şiddetle öneriyorum.

Sigorta konusundaysa o kadar da şanslı değildim. Yapmak zorunda olduğum işlerin çokluğu nedeniyle tembellik edip pek de araştırmadan AON Insurance adında bir sigortadan yaptırdım sigortamı. Türk benzerlerine göre hem daha pahalıya geldi (arkadaşlarım 50 euro civarına yaptırmıştı), hem de sigorta sağlık durumumla ilgili ödeme yapmadı. Ödeme yapmadığı gibi 2 ay geçtikten sonra bile talebime cevap dahi vermedi. Kesinlikle AON Sigortadan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Vize kalemine geldiğimizde Erasmus programıyla gittiğiniz için vize bedelinden muafsınız ancak staj yaparken aracı kuruma başvurduğunuzdan, aracı kurumun bedelini ödüyorsunuz.

İtalya’da Yapılan Harcamalar

Geldik en değişken kısma. Oradayken yaptığım harcamalar toplamda 2480,83 EUR tuttu. Bunun yüzde 38’lik kısmı kiraya gitti. İlk bir hafta orada ev bulamadığım için 90 EUR’a arkadaşın kalmadığı yurt odasında kalmıştım. Daha sonra aylık 435 EUR’a iyi sayılabilecek bir muhitten oda kiraladım. Sonradan öğrendiğim kadarıyla daha ucuza da ev bulunabiliyormuş.

1. Veri Kategori İsmini, 2. Veri Harcama Tutarını, 3. Veri Harcama Kaleminin Yüzdesini göstermektedir.

Şehir içi ulaşım kalemiyse tüm şehirlerde verdiğim toplu ulaşım ücretlerini kapsamakta. Torino’da toplu ulaşım ucuz sayılabilir. Aylık abonman ücreti 25 EUR. Geri kalan 42 EUR ise günübirlik gezdiğim yerlerde ödediğim bedellerdi. Özellikle Cenevre’de toplu ulaşımın 3 EUR gibi pahalı bir ücrete sahip olduğunu söylemem gerek.

Evde hiç yemek yapmadım. Yalnızca kahvaltı için Cereal ve Süt, gezilerim içinse sandviç malzemeleri alıyordum. 65 günlük market masrafım 202,28 EUR tuttu. Evde yemek yapsaydım 450 EUR’u geçeceğini de pek sanmıyorum açıkçası.

İlk 1 ay öğrenci yemekhanelerinden yediğimden bahsetmiştim. Bu yemekhanelerde öğün başına 1.8 EUR ödeyip 3 yemek çeşidi + Tatlı + Sınırsız içecek alabiliyordum. Yemekler de oldukça doyurucuydu. Sağlıklı seçenekler çoktu. Durum böyle olunca sürekli yemekhanelerden yedim. Ancak Ağustos ayında yemekhaneler kapatıldığı için alternatif aramam gerekti. Ben alternatifi UberEats isimli yemek sipariş uygulamasında buldum. Oradaki bir bug sayesinde 1 ay boyunca ücretsiz yemek yedim. Sağlıksızdı ancak birkaç yüz EUR oradan tasarruf ettiğimi söyleyebilirim.

Buna rağmen yemek masrafım 65 gün için 348,48 EUR oldu. Dışarıda yiyeceğiniz yemekler 10 EUR civarı olacağını hatırlatırım.

Telefon harcamaları İtalya’da diğer avrupa ülkelerine göre gerçekten çok ucuz. 25 EUR ilk ay + aktivasyon ücretini ödedikten sonra 70 GB internet paketi sadece 10 EUR. Buna rağmen işlerin nasıl gittiğine hakim olmadığı için ekstradan 25 EUR ödemiş bulundum.

Sağlık harcamaları İtalya’da ücretsiz. Ben İtalya’ya ilk gittiğim gün amipli dizanteriye yakalanmayı başarmıştım. Saatlerce acilde kaldıktan sonra herhangi bir ödeme yapmama gerek kalmadan çıktım. Yalnızca 18 EUR’luk eczane harcamam oldu. Bunun 7 EUR’su ise “gece eczane kullanım bedeli”ydi.

Teknoloji alanında yaptığım harcamalar, vergi anlamında İtalya’da avantajlı olan teknolojik alet harcamalarımı yansıtmaktadır. Özellikle oyun konsollarında ve telefonlarda inanılmaz bir vergi avantajı olduğunu söylemem gerek.

Ben yalnızca bir gece Paris’te hostelde konakladım. Bu da 36.8 EUR tuttu. Bunun dışında gezilerimi ya günübirlik ya da geceyi tren/otobüste geçirecek şekilde ayarladım. Hostel masrafları genelde en ucuz hosteller için 40 EUR civarında.

Bunun dışında kalan eğlence, gittiğiniz şehirlerden alacağınız magnetler, kıyafetler ve gezeceğiniz müzeler tamamen kişisel tercihlerinize kalmış harcama kalemleri. Grafikte benim ne kadar harcadığımı görebilirsiniz. Ben özellikle yolculuğumun başında müze gezmeye daha istekliyken, param azaldıkça neredeyse hiçbir müzeye para vermemeye başladım. Müze ücretleri ortalama 10 EUR civarı diyebiliriz. Ayrıca eğlence konusunda da şunu bilmeniz hesap yapmanızı kolaylaştırabilir: mekanlarda ortalama bir bira ücreti 4-12 EUR orasında değişmekte. Magnetlerse ortalama 2 EUR’a alınabiliyor.

Erasmus Programıyla ilgili diğer yazılarımı okumak için tıklayınız.